SZ1SMA85AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA85AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMA85AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMA85AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA85AT3G
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AC
Detailed Description
137V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Capacitance @ Frequency
173pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A