SZ3KASMC30AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ3KASMC30AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ3KASMC30AT3G
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V