V82ZA12PX2855
DigiKey Part Number
V82ZA12PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V82ZA12PX2855
Description
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
15J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3380 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
68 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V