MPS-3003H-3
MPS-3003H-3
DigiKey Part Number
4321-MPS-3003H-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-3003H-3
Description
10mV 1mA 3CH Linear power Supply
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 30V, 5V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 3A, 0 ~ 3A, 3A Output 195W Features Adjustable, Memory, Encoder, Regulated, OVP/OCP
Category
Number of Characters
4
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
12.992" L x 9.843" W x 5.906" H (330.00mm x 250.00mm x 150.00mm)
Series
Features
Adjustable, Memory, Encoder, Regulated, OVP/OCP
Packaging
Bulk
Power (Watts)
195W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.03% + 10mV; 0.1% + 5mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.01% + 5mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Voltage Regulation - Load
0.01% + 5mV
Number of Outputs
3
Current Regulation - Line
0.1% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 30V, 5V
Current Regulation - Load
0.1% + 5mA
Current - Output
0 ~ 3A, 0 ~ 3A, 3A