WPS-18000S-2250-25
DigiKey Part Number
4321-WPS-18000S-2250-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPS-18000S-2250-25
Description
2250V 25A 18KW, LAN+RS232,380VAC
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 2.25kVDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 25A Output 18000W Features Built in Function Generator, Constant Voltage, Constant Current and Constant Power, Equipped with Discharge Circuit, List Output, Programmable, Power Absorption Function, RS232, SENSE, USB, Support SCPl, Wide Range
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Characters
4
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
19.000" L x 25.984" W x 5.196" H (482.00mm x 660.00mm x 132.00mm)
Series
Features
Packaging
Bulk
Power (Watts)
18000W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.05% FS + 0.04% FS; 0.15% FS + 0.1% FS
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.02% FS
Voltage - Supply
342 ~ 418VAC
Voltage Regulation - Load
0.05% FS
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.05% FS
Voltage - Output
0 ~ 2.25kVDC
Current Regulation - Load
0.15% FS
Current - Output
0 ~ 25A
Ripple
75mV rms, 550mV p-p