APC-35-700 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-1129-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APC-35-700 |
Description | LED DRVR CC AC/DC 15-50V 700MA |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 700mA 15 ~ 50V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APC-35-700 Models |
Category | Current - Output (Max) 700mA |
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. | Power (Watts) 35 W |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Box | Features OVP, SCP |
Part Status Active | Ratings IP42 |
DigiKey Programmable Not Verified | Operating Temperature -30°C ~ 70°C |
Type Constant Current | Efficiency 84% |
Topology AC DC Converter | Termination Style Wire Leads |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm) |
Voltage - Input (Min) 90VAC | Approval Agency CE, UR |
Voltage - Input (Max) 264VAC | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Output 15 ~ 50V | Base Product Number |