GSM18B48-P1J
DigiKey Part Number
1866-1930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSM18B48-P1J
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 18 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, cRUus, TUV
Current - Output (Max)
375mA
Base Product Number
Power (Watts)
18 W