GSM60U24-P1J
DigiKey Part Number
1866-5527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSM60U24-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 60W
Customer Reference
Detailed Description
24V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, FCC, UR
Current - Output (Max)
2.5A