MDS03F-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-MDS03F-12-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MDS03F-12 |
Description | DC DC CONVERTER 12V 3W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 3 W |
Mfr | Voltage - Isolation 6 kV |
Series | Applications Medical |
Packaging Bulk | Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating) |
Part Status Active | Efficiency 80% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 24-DIP Module, 5 Leads |
Voltage - Input (Min) 9V | Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm) |
Voltage - Input (Max) 36V | Approval Agency CE, EAC, UKCA |
Voltage - Output 1 | Standard Number 60601-1 |
Current - Output (Max) 250mA |