NGE18I24-P1J | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-NGE18I24-P1J-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NGE18I24-P1J |
Description | +24V0.75A;20AWG/150CM |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24V 18 W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | No Load Power Consumption 75mW |
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. | Polarization Positive Center |
Series | Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical |
Packaging Bulk | Efficiency Level VI |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 70°C |
Region Utilized International | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
Form Wall Mount | Cord Length 59" (1.50m) |
Input Type Multi-Blade (Sold Separately) | Input Connector Multi-Blade (Sold Separately) |
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC | Size / Dimension 2.17" L x 1.89" W x 1.10" H (55.0mm x 48.0mm x 28.0mm) |
Voltage - Output 24V | Approval Agency CB, CCC, CE, cUL, cULus, cURus, EAC, PSE, TUV, UKCA |
Current - Output (Max) 750mA | Standard Number 60335-1; 60601-1; 62368-1 |
Power (Watts) 18 W | Base Product Number |