G6015X24B1-RGR-CC-GB
DigiKey Part Number
1570-1626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6015X24B1-RGR-CC-GB
Description
FAN AXIAL 60X15.3MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Conformal Coating, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
35.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.059 lb (26.76 g)
Width
15.30mm
Current Rating (Amps)
0.130A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)