LPT92A99-BTHR
DigiKey Part Number
1570-LPT92A99-BTHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPT92A99-BTHR
Description
EC FAN AXIAL 92X92X38MM 120 TO 2
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Features
Auto Restart, Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
Series
Noise
43.0dB(A)
Power (Watts)
4.80W, 5.20W
RPM
3850 RPM
Termination
2 Terminals
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.050A/0.080A
Width
38.00mm
Voltage Range
95 ~ 264VAC
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)