LPT92A99-BWHR-2EM-EX
DigiKey Part Number
1570-LPT92A99-BWHR-2EM-EX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPT92A99-BWHR-2EM-EX
Description
EC FAN AXIAL 92X92X38MM 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
Noise
43.0dB(A)
Series
Power (Watts)
4.80W, 5.20W
RPM
3850 RPM
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115/230VAC
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
ATEX
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A/0.080A
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Voltage Range
95 ~ 264VAC
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)