MA1751X24B2-FSR
DigiKey Part Number
1570-1832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1751X24B2-FSR
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 290.6 CFM (8.14m³/min) 3 Wire Leads
Features
Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
63.0dB(A)
Termination
3 Wire Leads
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.20A
Air Flow
290.6 CFM (8.14m³/min)
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)