MS1751M24B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
MS1751M24B-FHR-2EM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1751M24B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 171X51.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H Ball 352.1 CFM (9.86m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
66.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H
Weight
1.5 lbs (670.0 g)
Width
51.50mm
Current Rating (Amps)
1.85A
Air Flow
352.1 CFM (9.86m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
1.000 in H2O (249.1 Pa)