MHDM37SS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MH Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 15
Datasheet
Encitech Connectors AB
In Stock: 257
Encitech Connectors AB
In Stock: 424
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Assmann WSW Components
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
MHDM37SS
DigiKey Part Number
4672-MHDM37SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDM37SS
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Detailed Description
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C