25LC040XT/ST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 286
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
onsemi
STMicroelectronics
EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 2 MHz 8-TSSOP
25LC040XT/ST
DigiKey Part Number
25LC040XT/ST-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC040XT/ST
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 2MHZ 8TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC040XT/ST Models
Clock Frequency
2 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)