AT89C55WD-24PU
DigiKey Part Number
AT89C55WD-24PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89C55WD-24PU
Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 20KB (20K x 8) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
AT89C55WD-24PU Models
Category
Number of I/O
32
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
40-PDIP
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)