ATMEGA48P-20PU
DigiKey Part Number
ATMEGA48P-20PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA48P-20PU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-PDIP
EDA/CAD Models
ATMEGA48P-20PU Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)