DSPIC30F2011-20E/P
DigiKey Part Number
DSPIC30F2011-20E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F2011-20E/P
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 18-PDIP
EDA/CAD Models
DSPIC30F2011-20E/P Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x12b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
20 MIPS
Supplier Device Package
18-PDIP
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)