JANTX1N5418US
DigiKey Part Number
1086-2453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTX1N5418US
Description
DIODE STANDARD 400V 3A D5B
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 3A Surface Mount D-5B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JANTX1N5418US Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 400 V
Packaging
Bulk
Grade
Military
Part Status
Active
Qualification
MIL-PRF-19500/411
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
D-5B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)