MCP1711T-22I/OT
DigiKey Part Number
MCP1711T-22I/OTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1711T-22I/OTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1711T-22I/OTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1711T-22I/OT
Description
IC REG LINEAR 2.2V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
1.27 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.8 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.05V @ 150mA