MIC39300-2.5WU
DigiKey Part Number
576-3375-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC39300-2.5WU
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC39300-2.5WU Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 3A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Input (Max)
16V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V