MIC5209-3.6YS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 211
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5209-3.6YS
DigiKey Part Number
576-2371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5209-3.6YS
Description
IC REG LIN 3.6V 500MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5209-3.6YS Models
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
25 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA