MIC5233-3.3YS-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5233-3.3YS-TR |
Description | IC REG LIN 3.3V 100MA SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-223-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5233-3.3YS-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 30 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 2 mA |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 36V | Supplier Device Package SOT-223-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA |