MIC5353-1.8YMT-TR
DigiKey Part Number
576-3676-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-3676-1-ND - Cut Tape (CT)
576-3676-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5353-1.8YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (1.6x1.6)
EDA/CAD Models
MIC5353-1.8YMT-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
175 µA
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-TMLF® (1.6x1.6)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA