MIC5528-3.3YMT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5528-3.3YMT-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-TDFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TDFN (1.2x1.2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5528-3.3YMT-TR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 55 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 65 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 6-TDFN (1.2x1.2) |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA | Base Product Number |