MIC79110-4.2YML-TR
DigiKey Part Number
576-2902-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2902-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2902-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC79110-4.2YML-TR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10MLF
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 10-MLF® (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC79110-4.2YML-TR Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply (Max)
16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Number of Cells
1
Supplier Device Package
10-MLF® (3x3)
Fault Protection
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Base Product Number
Charge Current - Max
1.2A