PIC12F1840T-I/MF
DigiKey Part Number
PIC12F1840T-I/MFTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC12F1840T-I/MFCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC12F1840T-I/MFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F1840T-I/MF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 8-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
PIC12F1840T-I/MF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz