PIC12F508T-I/SN | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC12F508T-I/SN |
Description | IC MCU 8BIT 768B FLASH 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC12F508T-I/SN Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 25 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V |
Part Status Active | Oscillator Type Internal |
DigiKey Programmable Verified | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Processor PIC | Mounting Type Surface Mount |
Core Size 8-Bit | Supplier Device Package 8-SOIC |
Speed 4MHz | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |