PIC16F13276-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC16F13276-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F13276-I/PT
Description
28KB FLASH, 2KB RAM, CLB, PDID,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Core Processor
PIC
Data Converters
A/D 40x10b SAR; D/A 1x10b
Core Size
8-Bit
Oscillator Type
Internal
Speed
32MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)