PIC16F1516-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F1516-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1516-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1516-I/SO Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 17x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)