PIC16F630-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F630-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F630-I/P
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 14-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F630-I/P Models
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)