PIC16F886-E/SP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F886-E/SP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F886-E/SP |
Description | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F886-E/SP Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 368 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 11x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Through Hole |
Connectivity I2C, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 28-SPDIP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) |