PIC18F66K80T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F66K80T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F66K80T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F66K80T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F66K80T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F66K80T-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz