PIC18F6722T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F6722T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F6722T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F6722T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F6722T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F6722T-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
3.8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz