PIC18F87K22T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F87K22T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F87K22T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F87K22T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F87K22T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F87K22T-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz