SMCJ40E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 9 201
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
71.4V Clamp 21A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ40E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ40E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40E3/TR13
Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
71.4V