TC1223-3.3VCTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 21 464
Datasheet
Similar
Texas Instruments
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
In Stock: 600
MaxLinear, Inc.
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1223-3.3VCTTR
DigiKey Part Number
TC1223-3.3VCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1223-3.3VCTTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC1223-3.3VCTTR Models
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 50mA