TC1262-3.3VEBTR
DigiKey Part Number
TC1262-3.3VEBTR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1262-3.3VEBCT-ND - Cut Tape (CT)
TC1262-3.3VEBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1262-3.3VEBTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DDPAK-3
EDA/CAD Models
TC1262-3.3VEBTR Models
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA