GCJ21BR72E153KXJ3K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GCJ21BR72E153KXJ3K
DigiKey Part Number
490-GCJ21BR72E153KXJ3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ21BR72E153KXJ3K
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCJ21BR72E153KXJ3K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)