GRM155R61E105KE11J
DigiKey Part Number
490-GRM155R61E105KE11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM155R61E105KE11JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM155R61E105KE11JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61E105KE11J
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0402
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor
EDA/CAD Models
GRM155R61E105KE11J Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Tolerance
±10%