GRM188R71C104KA01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 1 575 707
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 206 943
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GRM188R71C104KA01D
DigiKey Part Number
490-1532-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R71C104KA01D
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R71C104KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)