PRG21BC6R8MM1RA
DigiKey Part Number
490-4673-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4673-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4673-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BC6R8MM1RA
Description
PTC RESET FUSE 30V 120MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 120 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PRG21BC6R8MM1RA Models
Category
Current - Max
5.5 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
6.8 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
30V
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Current - Trip (It)
260 mA