RDE5C1H1R0C0P1H03B
DigiKey Part Number
490-8661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H1R0C0P1H03B
Description
CAP CER 1PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RDE5C1H1R0C0P1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±0.25pF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)