XRCGB26M000F1H02R0
DigiKey Part Number
490-18308-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18308-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18308-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB26M000F1H02R0
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XRCGB26M000F1H02R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
26 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
10pF