STDCQS1-16M
DigiKey Part Number
644-STDCQS1-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCQS1-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCQS1-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCQS1-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±15ppm Crystal 8pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
STDCQS1-16M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
8pF