NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 757-NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.8" |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 1.8" (45.72mm) 128 x 160 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Viewing Area 28.03mm W x 35.04mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight LED - White |
Packaging Tray | Dot Pixels 128 x 160 |
Part Status Active | Interface SPI |
Display Type TFT - Color | Controller Type ILI9163V |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Touchscreen Resistive | Base Product Number |
Diagonal Screen Size 1.8" (45.72mm) |