BAS40LSYL
DigiKey Part Number
1727-BAS40LSYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BAS40LSYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BAS40LSYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40LSYL
Description
DIODE SCHOT 40V 120MA DFN1006BD2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 120mA Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA