BUK7631-100E,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 2 480
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 800
Datasheet
onsemi
In Stock: 0
Infineon Technologies
IXYS
In Stock: 151
N-Channel 100 V 34A (Tc) 96W (Tc) Surface Mount D2PAK
BUK7631-100E,118
DigiKey Part Number
1727-1061-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7631-100E,118
Description
MOSFET N-CH 100V 34A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1738 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA